Poza manufakturami, w którymi większość prac wykonują wyspecjalizowani rzemieślnicy, większość produkcji towarów odbywa się dzięki przynajmniej częściowej automatyzacji. Czasami są to rozwiązania na niskim poziomie technologicznym i automatyzacja ogranicza się praktycznie do transportu surowców, półproduktów i gotowych wyrobów. Coraz więcej świadomych firm stawia jednak na zaawansowane, nowoczesne linie technologiczne. Roboty lub programy przejmują pewne czynności manualne, a nawet podejmują decyzje. Nietrudno więc domyślić się, że projektowanie i montaż linii produkcyjnych to skomplikowane, wielowątkowe, odpowiedzialne zadania. Na szczęście takie projekty to nasza specjalność.
Jak działa linia produkcyjna?
Linia produkcyjna, jak sama jej nazwa wskazuje, służy do produkcji. To, z czego się składa i jak wygląda, jest już kwestią bardzo mocno indywidualną. Znaczenie ma oczywiście rodzaj powstającego wyrobu, wykorzystane surowce, wielkość produkcji oraz poziom zaawansowania przedsiębiorstwa.
Najprościej linię produkcyjną można zdefiniować jako zespół połączonych i współpracujących z sobą maszyn, zintegrowanych za pomocą centralnej jednostki sterującej. Można przy tym wyróżnić różne typy linii produkcyjnych – np. służące do produkcji jednostkowej (czyli wytwarzające jeden, złożony produkt), do produkcji małoseryjnej (wspierające produkcję rzemieślniczą), do produkcji seryjnej (wytwarzające wiele identycznych egzemplarzy wyrobów) oraz do produkcji ciągłej (wykorzystywane np. w procesach chemicznych, które zachodzą nieustannie).
Z czego składa się linia produkcyjna?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, chyba że decydujemy się pozostać na dużym stopniu ogólności. Wówczas można ograniczyć się do stwierdzenia, iż linia produkcyjna składa się z maszyn oraz z jednostki specjalnej. To, jakie maszyny wejdą w skład linii, jak będą one zagregowane i rozmieszczone przestrzennie i na jakiej zasadzie będzie przebiegać komunikacja między nimi, zależy od konkretnej produkcji, która ma się odbywać.
Bardzo często do stworzenia jednego produktu, potrzebna jest współpraca kilku linii produkcyjnych. Świetnym przykładem są tutaj elektrody spawalnicze – jedna linia zajmuje się ciągnieniem, formowaniem, docinaniem i domykaniem drutu, druga mieszaniem masy na otulinę i jej nakładaniem na rdzeń.
W jakich procesach znajdują zastosowanie linie produkcyjne?
Trudno obecnie znaleźć branżę, w której linie produkcyjne nie byłyby przydatne. Wraz z postępem technologicznym i wzrostem siły nabywczej, zwiększa się również zapotrzebowanie na poszczególne dobra – tak konsumenckie, jak i służące do dalszej produkcji.
Zaawansowane linie produkcyjne są dziś standardem m.in. w branży spożywczej, motoryzacyjnej, maszynowej, elektronicznej, chemicznej, petrochemicznej czy papierniczej.
Co zyskasz, zlecając montaż linii produkcyjnej MJ Group?
Projektowanie i montaż poszczególnych elementów oraz całych linii produkcyjnych to nasza specjalność. Przyjrzymy się procesowi i zaproponujemy najlepsze rozwiązania. Przyjedziemy, aby na miejscu zmontować linię i dokonać jej testów oraz przeszkolić pracowników. Zajmiemy się logistyką dostaw, sporządzimy dokumentację powykonawczą.
W razie jakichkolwiek problemów, będziemy stale służyć poradą i pomocą, do dyspozycji jest również nasz fachowy serwis. Wybierając polskiego dostawcę rozwiązań technologicznych, przyczyniasz się do rozwoju rodzimej gospodarki – a my robimy to samo, zwiększając konkurencyjność polskich przedsiębiorców.