Swoje realizacje wdrażamy nie tylko w Polsce i w Europie – nasi klienci pochodzą z różnych stron świata i zgłaszają się do nas z najróżniejszymi problemami. Najczęściej potrzebne jest nowe stanowisko czy cała linia produkcyjna, ale często rozwiązaniem okazuje się modernizacja istniejącego już zaplecza. Z takim właśnie zleceniem mieliśmy do czynienia u jednego z klientów, którego zakład produkcyjny zlokalizowany jest na terenie Arabii Saudyjskiej.
Problematyczna stara rozdzielnia
Stacja rozdzielcza to element sieci elektrycznej odpowiadający za łączenie, rozdzielanie i przerywanie obwodów elektrycznych, często połączonych z innymi urządzeniami (np. sterownikami, bezpiecznikami, licznikami). W procesie nie dochodzi do zmiany napięcia, co jest istotne dla bezpiecznego funkcjonowania wszystkich podzespołów.
W zależności od potrzeb, rozdzielnia może znajdować się w specjalnej szafce, może też zajmować całe pomieszczenie, budynek a nawet duży obszar zewnętrzny. W każdym typie rozdzielni najistotniejszym jest, aby była ona funkcjonalna i bezpieczna w użytkowaniu – a stara technologia nie zawsze jest w stanie to zapewnić.
Podstawowym problemem starych rozdzielni jest brak części zamiennych, które po prostu przestają być produkowane. W razie awarii czy naturalnego zużycia się elementu, stwarza to konieczność sięgania po rozwiązania inne niż dedykowane, a to wiąże się z ryzykiem tak dla ludzi, jak i dla sprzętów.
Nawet jeśli część zapasową uda się znaleźć, brakuje specjalistów, którzy potrafiliby dokonać naprawy. Świeża kadra jest świetnie wykwalifikowana, ale nie potrafi pracować na sprzęcie, który dla młodych ma wartość bardziej historyczną niż użytkową.
Rozwiązanie? Modernizacja!
Jedynym rozsądnym rozwiązaniem problemu przestarzałego sprzętu jest modernizacja. Aktualne technologie są znane specjalistom, nie ma też żadnych kłopotów z zakupem części zamiennych – a to dopiero początek korzyści.
Rozwój technologiczny powoduje, że kolejne wersje sprzętów są wygodniejsze, bezpieczniejsze, bardziej ergonomiczne, przyjaźniejsze naturze, ale też wysoko opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Modernizacja wiąże się oczywiście z wydatkami, ale te zwracają się dzięki oszczędnościom, do jakich dochodzi w toku użytkowania produktów czy systemów.
W przypadku klienta z Arabii Saudyjskiej zarekomendowaliśmy zastosowanie falowników, które kiedyś były swoistą awangardą, a dziś stanowią już często pierwszy wybór. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko możemy rozpocząć od nowa liczenie cyklu życia systemu, ale także dostrzeżemy szybko znaczne oszczędności.
Foto: Freepik