Jeszcze do niedawna obowiązywało przekonanie, że nie wszystkie zawody nadają się dla kobiet. Panie miały być zbyt emocjonalne, zbyt mało rzeczowe, zbyt roztargnione, zbyt słabe fizycznie a nawet… zbyt głupie. Obecnie wszystkie te stereotypy można już włożyć między bajki (albo może raczej między słabe książki z gatunku science-fiction). Nauka JEST dla kobiet. Kariera techniczna JEST dla kobiet. I są dla nich również studia inżynierskie.
Które kierunki studiów nie są dla kobiet?
Na to pytanie można odpowiedzieć bez zastanowienia: żadne. Wybór przyszłości zawodowej nie powinien zależeć od płci, ale od osobistych zdolności i preferencji. Jeśli więc to właśnie nauki ścisłe pociągają Cię od najmłodszych lat, zawsze lubiłaś majsterkować a znajomi przychodzą do Ciebie po poradę, gdy zepsuje im się smartfon albo air podsy – zdecydowanie powinnaś rozważyć wybór kierunku technicznego.
Możliwości jest oczywiście bardzo wiele. Pod pojęciem „inżynier” kryć się może inżynier IT (w tym specjalista od baz danych, programista, twórca stron internetowych, aplikacji mobilnych, itd.), inżynier budownictwa (od budowy domów jednorodzinnych, osiedli mieszkaniowych, obiektów użytku publicznego, dróg i mostów, itd.), a także inżynier mechanik, inżynier górnik, inżynier środowiska, inżynier elektryki i wiele, wiele innych zawodów. Najważniejsze, czyli wybór konkretnej profesji, jest już w Twoich rękach.
Ile kobiet studiuje kierunki inżynierskie?
Statystyki są nieco szowinistyczne, choć rynek zmierza w dobrym kierunku. Nadal jednak badania wykazują, że 10% studentek studiów inżynierskich słyszy w trakcie nauki od swoich profesorów, że wybrany kierunek nie jest dla kobiet. Aż 17% studentek aspirujących do tytułu inżyniera dowiaduje się od najbliższych, że zapewne sobie nie poradzą.
A to jeszcze nic – ponad 80% uczennic szkół ponadpodstawowych przyznaje, że nigdy nie słyszało o kobiecie-naukowcu. Tymczasem to właśnie kobieta napisała oprogramowanie dla misji Apollo (a inna kobieta sprowadziła bezpiecznie na Ziemię pechowców z Apollo 13). To kobiety stoją dziś na czele CERN. Kobiety odpowiadają również m.in. za wyjaśnienie procesu orogenezy, za ustalenie składu chemicznego gwiazd czy za inicjację procesu wzbogacania uranu w celu jego wykorzystania w elektrowniach atomowych. To właśnie kobiety stanowią większość (58%) osób uczących się w polskich szkołach wyższych i już 35% wszystkich studentów uczelni technicznych.
Czy kobieta-inżynier zarobi tyle samo, co mężczyzna?
Tym razem odpowiedź brzmi: to zależy. Zależy od firmy, w jakiej się zatrudnisz. W MJ Group nie klasyfikujemy naszych pracowników ze względu na płeć albo jakiekolwiek inne zmienne niezależne. Liczy się tylko zakres kompetencji pracownika.
Kobiety mają wielką moc! W MJ Group wiemy o tym doskonale, dlatego zachęcamy studentki do uczestnictwa w programach stażowych, m.in. w ramach nawiązanej niedawno współpracy z Wrocławską Wyższą Szkołą Informatyki Stosowanej „Horyzont”.
Przewagi kobiety-inżyniera
W MJ Group zawsze znajdzie się miejsce dla kompetentnego pracownika, niezależnie od płci. Prawdą jest jednak, że przy niektórych projektach wolimy współpracować właśnie z kobietami. Dlaczego?
Ponieważ kobiety są wielozadaniowe a przez to lepiej zorganizowane. Częściej niż do kłótni, dążą do porozumienia – do pojawiających się problemów nie podchodzą jak do walki z przeciwnikiem, ale jak do zagadki. Ponadto mają świadomość ciążących na nich stereotypów, dlatego są niesamowicie ambitne i konsekwentne.
foto: Freepik