Projekt automatyzacji w jednym narzędziu
Tempo innowacji i zmian we współczesnej automatyce jest oszałamiające. Obecnie rozmawiamy z naszymi klientami o takich rozwiązaniach technologicznych jak sztuczna inteligencja, obliczenia w chmurze, przetwarzanie rozproszone czy blockchain. Czasami jednak warto zatrzymać się na chwilę i przypomnieć sobie początki tych zmian. Czy będzie ku temu lepsza okazja niż 10-lecie istnienia Totally Integrated Automation Portal (TIA Portal) oraz kompaktowego sterownika SIMATIC S7-1200?
W 2009 roku wprowadziliśmy na rynek pierwszy element naszej nowej oferty sterowników SIMATIC, które miały zapewnić doskonałe połączenie działania mikrokontrolera, paneli HMI z procesem konstrukcji. SIMATIC S7-1200 został tak zaprojektowany, aby był bardzo elastyczny i kompaktowy, odpowiednio łącząc wydajność i modułowość umożliwiając adaptację w szerokim zakresie zastosowań.
Wraz z nowym sterownikiem zaprezentowaliśmy nowy system projektowania SIMATIC Step 7 Basic. System ten mógł być wykorzystany w konstrukcji sterownika i paneli HMI Basic, jak również pomógł usprawnić proces opracowania i wdrażania. Konfiguracja ta posłużyła jako prototyp kolejnej dużej zmiany w naszym asortymencie automatyki. Za pomocą TIA Portalu nasi użytkownicy mogli zrealizować cały projekt automatyzacji – od projektowania przez prace inżynierskie po przekazanie do użytku – w jednej strukturze, ze wspólną bazą danych oraz przy zachowaniu spójności i przejrzystości w ramach całego projektu i zakładu.
40 modułów sterowników z rodziny SIMATIC
Inteligentny wybór dla automatyki wywołał kilka gorących dyskusji w branży, co w przypadku innowacji dzieje się prawie zawsze. Wszyscy wiązaliśmy wielkie nadzieje z naszymi nowymi sterownikami SIMATIC oraz modelem konstrukcyjnym. SIMATIC S7-1200 przez lata rozwinął się w jeden z naszych najbardziej wszechstronnych sterowników. Obecnie jest dostępnych około 40 modułów przeznaczonych do różnych zastosowań, począwszy od ważenia i sterowania ruchem, a skończywszy na pomiarach bezpieczeństwa i energii.
Jest on stosowany w produkcji energii słonecznej i czekolady, a nawet podbił tradycyjne obszary, o niskim poziomie zaawansowania technologicznego, dzięki swojej zwartości i doskonałemu stosunkowi ceny do wydajności.
Jednocześnie TIA Portal ugruntował swoją pozycję jako centralne narzędzie inżynieryjne w przedsiębiorstwie, wyposażone w potężne i inteligentne biblioteki oraz narzędzia do cyfrowego obiegu dokumentacji i zintegrowanych działań konstrukcyjnych, przejrzyste w obsłudze i pomagające przedsiębiorstwom w drodze do Przemysłu 4.0.
10 lat innowacji w zakresie TIA Portalu i SIMATIC S7-1200
Podążanie z duchem czasu zawsze było jedną z mocniejszych stron dostarczanej przez nas automatyki, a w szczególności sterowników SIMATIC. Na długo przed tym, zanim na poważnie zaczęliśmy zastanawiać się nad włączeniem sztucznej inteligencji, obliczeń w chmurze lub przetwarzania rozproszonego do automatyki przemysłowej, oferowaliśmy już w swoich rozwiązaniach otwarte interfejsy, możliwość pracy sieciowej i integrację danych.
10 lat innowacji w zakresie TIA Portalu oraz sterowników SIMATIC S7-1200 okazało się doskonałą inwestycją w przyszłość. Wspieramy inżynierię w chmurze, możemy integrować zaawansowane metody i technologie w automatyce, pomagając naszym klientom poprawić jakość i elastyczność, zwiększyć wydajność i skrócić czas wprowadzania produktów na rynek.
Kolejna fala rewolucji to inteligentna automatyka wykorzystująca zalety rozszerzonej rzeczywistości oraz sztucznej inteligencji i urządzeń brzegowych (edge devices). Umożliwią one przekształcenie produkcji w sposób, którego jeszcze nie potrafimy sobie wyobrazić, ale na pewno będzie w niej miejsce dla systemów automatyki Siemensa.
Źródło: automatyka.siemens.pl