Nowoczesna produkcja wymaga rozwiązań maksymalnie ergonomicznych, umożliwiających połączenie cech do tej pory uznawanych za niemożliwe do równoczesnego osiągnięcia. Procesy muszą zachodzić szybko, mają odznaczać się precyzją a jednocześnie powinny być opłacalne – tak dla producenta, jak i dla klienta i ostatecznego użytkownika produktów. Do przemysłowych innowacji należą systemy wizyjne. Czym są i dlaczego stanowią dobrą inwestycję?
Czym są systemy wizyjne?
System wizyjny to układ przetwarzania obrazów. W rzeczywistości produkcyjnej mają one poniekąd zastępować ludzki zmysł wzroku. Zawierają zarówno „oko” obserwujące i rejestrujące rzeczywistość, jak i „mózg”, który pozwala na interpretowanie odbieranych sygnałów i reagowanie na ewentualne nieprawidłowości.
Przed wynalezieniem systemów wizyjnych, kontrola odbywała się analogowo – czyli należała do obowiązków człowieka. I choć ludzki mózg jest do tej pory najwydajniejszym znanym systemem wizyjnym, to jednak dotyczą go pewne poważne ograniczenia: może coś przeoczyć, może się zagapić, może się zmęczyć, może doświadczyć spadku koncentracji. Jeśli zależy nam na nieustannej kontroli wizyjnej, równie precyzyjnej na początku i pod koniec zmiany, w dzień i w nocy, w poniedziałek i w piątek – wówczas niezbędne jest zainstalowanie systemu wizyjnego.
Elementy systemu wizyjnego
System wizyjny to rozwiązanie na miarę Przemysłu 4.0. Nadaje się do zastosowania w każdej branży, w której zachodzi produkcja: zarówno przy ciągnieniu stali, jak i przy pakowaniu żywności. Oczy systemu wizyjnego to system kamer i obiektywów. W większości przypadków najlepiej sprawdza się obraz czarno-biały, cechujący się lepszą rozdzielczością i większą ostrością. W niektórych przypadkach konieczne jest postawienie na kolor (wówczas, gdy ma on znaczenie w produkcji). Zastosowanie konkretnego typu kamer i obiektywów zależy od rodzaju produkcji.
Najczęściej niezbędne jest także oświetlenie. Może ono obejmować zarówno spektrum światła widzialnego dla ludzkiego oka, jak i krańcowe, niedostrzegalne dla ludzi pasma: ultrafiolet i podczerwień.
Obraz trafia do komputera, w którym jest analizowany zgodnie z zaprogramowanymi parametrami. Pozwala to na zachowanie najwyższych standardów kontroli jakości i na wychwycenie ewentualnych błędów na najwcześniejszym możliwym etapie. Autonomiczne systemy wizyjne, działające w ramach inteligentnej fabryki, mogą też komunikować się z innymi systemami w celu dokonania korekt bez konieczności interwencji operatora.
Zalety systemów wizyjnych
Systemy wizyjne oznaczają liczne korzyści dla przedsiębiorstwa, które zdecyduje się na ich zastosowanie. Przede wszystkim odznaczają się znacznie większą precyzją i powtarzalnością, niż ludzie. Nie zajmują również tak dużo miejsca i są o wiele bardziej efektywne. Pracowników do tej pory zajmujących się wizualną kontrolą jakości, można zatem oddelegować do bardziej ambitnych zadań.
W wielu branżach zastąpienie człowieka maszyną wpływa również na zwiększenie jakości i konkurencyjności produktu. Ma to miejsce zwłaszcza wówczas, gdy kluczowa jest higiena i sterylność (np. w przypadku procesorów, farmaceutyków czy w branży spożywczej).
Dodatkowo system wizyjny nie przyzwyczaja się do raz zadanych parametrów. Gdy zmieni się jakiś parametr, ludzie mogą popełniać błędy, kierując się poprzednimi wytycznymi. Komputer sprawnie przejdzie do realizowania skorygowanych pomiarów.
Uważasz, że system wizyjny sprawdzi się w Twojej firmie? Chętnie przyjedziemy, żeby zapoznać się ze specyfiką stanowiska i zaproponować najlepsze rozwiązanie.