Przemysłem 4.0 określa się kolejną – już czwartą – rewolucję przemysłową. Pierwsze trzy związane były z wynalezieniem maszyny parowej, linii produkcyjnej oraz komputera. Obecnie zachodząca zmiana ma jednak inny charakter – dotyczy nie pojedynczego rozwiązania, ale całego zespołu czynników, które składają się na zupełnie nowe podejście do przemysłu. O co dokładnie chodzi? Czy rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0 muszą być obowiązkowo wdrażane we wszystkich przedsiębiorstwach? Jakie korzyści z nich wynikają i na czym polegają największe wyzwania?
Przemysł 4.0 w pigułce
Obecna rewolucja przemysłowa polega na włączeniu do produkcji rozwiązań sieciowych i sprzężeń zwrotnych. Dzięki internetowi rzeczy, sterujące procesami systemy są w stanie komunikować się w czasie rzeczywistym, tworzyć wirtualne symulacje efektów poszczególnych działań i podejmować najtrafniejsze, zdecentralizowane decyzje.
W praktyce oznacza to dążenie do stworzenia inteligentnej fabryki, która jest w dużej mierze bezobsługowa a komunikacja pomiędzy samymi maszynami, jak i pomiędzy maszynami i ludźmi, przebiega wyjątkowo sprawnie. Efektem końcowym mają być zakłady przemysłowe działające autonomicznie.
Wyzwania i szanse związane z Przemysłem 4.0
Jak każda rewolucja, również i Przemysł 4.0 spotyka się często z nieufnością i niechęcią, zarówno ze strony pracowników, jak i osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach. Ci pierwsi obawiają się utraty pracy, którą od tej pory będą wykonywać inteligentne maszyny. Ci drudzy nie są pewni, czy wdrożenie kosztownych zmian faktycznie przełoży się na znaczną poprawę wydajności firmy.
Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na implementację rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0 i zrobiły to skutecznie, odnotowują zwiększenie produktywności i efektywności, lepszy przepływ wiedzy pomiędzy pracownikami, bardziej zaawansowaną współpracę, poprawę parametrów produktu i jakości obsługi klienta, optymalizację kosztów, zwiększenie rentowności, przychodów i dochodów i wiele innych pozytywnych skutków.
Oczywiście z Przemysłem 4.0 wiążą się liczne wyzwania. Potrzebne są poważne inwestycje, których przeprowadzenie wymaga zaawansowanej wiedzy i zdolności długoterminowego planowania. Należy zadbać także o bezpieczeństwo procesów, przeszkolenie pracowników, a także uspokojenie ich obaw związanych z utratą zatrudnienia.
Rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0 – wprowadzać czy czekać?
Wiele polskich przedsiębiorstw działa w oparciu o zdobycze technologiczne jeszcze z czasów trzeciej rewolucji przemysłowej. Firmy przynoszą zyski, nie występują poważniejsze problemy – czy zatem jest sens ponoszenia sporych nakładów na innowacje?
W biznesie obowiązuje złota zasada: kto się nie rozwija, ten się cofa. Na rynku nie brakuje odważnych podmiotów, startupów i pomysłowych innowatorów, którzy z przyjemnością przejmą klientów przedsiębiorstw zwlekających z transformacją. Nie stanie się to dziś ani jutro, ale stanie się niechybnie, ponieważ zautomatyzowane firmy po prostu mogą więcej – oferują lepszy produkt, precyzyjniej wykonany, po przystępniejszej cenie, dostarczony szybciej.
Istotnym jest znalezienie doradcy, który dostarczy know-how w zakresie transformacji wewnątrzzakładowej, podpowiadając najlepsze rozwiązania problemów i najskuteczniejsze metody poprawy efektywności procesów. Jako integrator systemów automatyki, chętnie się tego podejmiemy.
foto: Freepik