Nowoczesny zakład produkcyjny nie może istnieć bez systemów automatyki. Systemy odpowiadają za sterowanie i monitorowanie działania maszyn na hali produkcyjnej, na magazynie, a coraz częściej również w przestrzeni biurowej. Automatyzacja pozwala ograniczyć udział człowieka w procesach nie wymagających podejmowania wysokiej wagi decyzji, wpływa na polepszenie parametrów wytwarzanych produktów czy świadczonych usług. Wraz z rozwojem automatyzacji szybko okazało się, że przedsiębiorstwo najczęściej nie dysponuje wiedzą i praktyką wystarczającą do skoordynowania systemów automatyki. Odpowiedzią na powstałe w ten sposób zapotrzebowanie są integratorzy systemów automatyki.
Kim jest integrator systemów automatyki?
Integrator systemów automatyki to pojęcie odnoszące się zarówno do przedsiębiorstwa, jak i do pojedynczej osoby. W obu przypadkach jego rola jest taka sama – łączenie zautomatyzowanych komponentów funkcjonujących w zakładzie w jeden, spójny system. Firma prowadząca działalność w charakterze integratora systemów przeprowadza ekspertyzę techniczną, projektuje sieć, zajmuje się wdrożeniem systemu, szkoleniem z jego obsługi, a także pomiarami i audytem, sprzedażą gotowych rozwiązań oraz serwisowaniem i naprawą istniejących już systemów.
Kto korzysta ze wsparcia integratorów systemów?
Tradycyjnie systemy automatyki kojarzą się z produkcją. I rzeczywiście, to właśnie na produkcji pracuje najwięcej maszyn wymagających koordynacji. Taśma produkcyjna nie jest jednak jedynym miejscem, gdzie potrzebna jest optymalizacja automatyzacji. Integratorzy są niezbędni również w nowoczesnych firmach zajmujących się magazynowaniem, transportem, logistyką i spedycją, a nawet handlem.
Do typowych klientów integratorów systemów automatyki należą firmy z branży spożywczej, chemicznej i petrochemicznej, przetwórstwa przemysłowego oraz automotive.
Czy każdy integrator ma podobny zakres kompetencji?
Podstawą pracy integratora systemów automatyki jest zdolność połączenia poszczególnych maszyn w spójnie funkcjonujący system. Warto jednak mieć na uwadze, że podobnie jak w innych zawodach, także i tutaj występują specjalizacje.
Część firm samodzielnie projektuje, montuje i wdraża całe linie produkcyjne oraz ciągi technologiczne. Takie rozwiązania szyte na miarę są najefektywniejsze, ponieważ powstają już z myślą o konkretnym zapotrzebowaniu danego przedsiębiorstwa. Inni integratorzy ograniczają się do tworzenia aplikacji do kontroli procesów. W przypadku poszczególnych pracowników, większość ma branże, w których czuje się najlepiej. Dlatego też w przedsiębiorstwie zajmującym się integracją najczęściej zatrudnia się specjalistów przodujących w różnych dziedzinach.
Jak przebiega proces integracji systemów automatyki?
Aby w ogóle rozpocząć integrację systemów, trzeba określić realne zapotrzebowanie danego przedsiębiorstwa. Definiowane są główne zadania, kierunki rozwoju oraz problemy, z którymi firma boryka się obecnie i które mogą się pojawić w późniejszym etapie jej funkcjonowania.
Następnie powstaje projekt systemu integracji. Do jego stworzenia konieczne jest zapoznanie się ze stanem aktualnym i znalezienie rozwiązań, które będą prowadzić do osiągnięcia docelowych efektów.
Wdrożenie zaproponowanego rozwiązania obejmuje kilka etapów, z których pierwszym jest faza testów. To właśnie wówczas możliwe jest skorygowanie pewnych nieścisłości, których występowanie jest naturalne. Integrator przeprowadza również szkolenie załogi z obsługi systemu.
Pozostaje jeszcze utrzymanie systemu. Integrator dba o płynność jego działania, reaguje na ewentualne nieprawidłowości, a także modernizuje istniejące rozwiązania w rytmie ewolucji przedsiębiorstwa i rynku.